Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Uus-Veerenni kvartal – terviklik elukeskkond, kus fookuses on inimene

Eva-Maria Leetma Kinnisvaraarenduse turundusjuht

Alustasime Uus-Veerenni kvartali, mis asub Veerenni ja Vana-Lõuna tänava vahelisel alal ja on justkui omaette linn keset linna, ehitamist juba 2018. aastal. Sellest ajahetkest kuni tänaseni on Uus-Veerenni kvartal saanud koduks ligi 500 perele ja rohketele väikeäridele. Kvartali valmimisel, saab Uus-Veerennist kodu ligi 1400 perele.

Uus-Veerenni kvartalile on iseloomulikud unikaalne asukoht, kus kõik on jalutuskäigu kaugusel; Skandinaavialik hoonestus, mis avab vaateid hoovidele, rohelusele ja kaugemalegi; nutikad ja targad kodud, mis võimaldavad erinevaid koduga seotud toiminguid teostada üle interneti; keskkonnasäästlike lahenduste ning mitmekesisuse eest tunnustatud ja auhinnatud sisehoovid; kasvav kogukond ja kogukonnatunne; oma lasteaed, mis samuti üllatab erinevate uudsete omadustega ja igati terviklik elukeskkond, kus on rohkelt väikelinna võlusid, mis asuvad suurlinna südames.

Uus-Veerenni kvartali loomisel on keskseks lähtekohaks olnud inimene ning tema pidevalt täienevad vajadused ja ootused ümbritsevale elukeskkonnale. Kasutajakesksus on olnud Uus-Veerenni kvartali rajamisel läbivaks märksõnaks ning see peegeldub väga vahetult selles, et suur osa tänasest kvartali olemusest ja seal leiduvast, on just sealsed elanikud enda ümber soovinud. Nii ei alga ega piirdu kodu Uus-Veerennis ainult koduuksega, vaid ulatub oluliselt kaugemale.

Nendeks väikelinna võludeks, mida kvartalis kohata võib, on lisaks eelmainitule ka näiteks 2022. aasta detsembris kvartalis valminud oma linnapark, kust leiab erinevaid mänguatraktsioone, lõõgastusalasid, Jass Kaselaane tänavaskulptuure jalutuskäigu kõrvale nautimiseks ja raamatukapid, kust mõnusat lugemist laenuks võtta või kuhu kodust naabritele uusi lugemisleide tuua. Kui 2020. aastal pälvis Uus-Veerenni kvartali I etapi sisehoov Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia (hooviruumi kategoorias), siis 2023. aastal sai ka Uus-Veerenni linnapark tunnustatud (Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2023). Mõlemad on valminud koostöös KINO maastikuarhitektidega ning Velvet oli meie partneriks pargi viidanduse ja graafilise disaini välja töötamisel.

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Tiit Veermäe

Fotograaf: Tiit Veermäe

Fotograaf: Märt Lillesiim

Et Uus-Veerenni kvartalis on fookuses ennekõike inimesed ja mitte autod (parkimine on suuremas osas viidud maa-alustele parkimiskorrustele), sai 2023. aasta novembris kvartali keskel asuv tulevaste kodude ja kvartali ärihoone ootel olev maa-ala ümber kujundatud vahepargiks, kust spordisõbrad leiavad näiteks võrkpalliväljaku, korvpalliplatsi ja välijõusaali; rohenäppude käsutuses on mitmed istutuskastid; lemmikuga mängimiseks on avarad rohealad; mõnusaks ajaveetmiseks on olemas mitmed lõõgastusalad ja varjualused. Vahepargi mõte seisneb elanikele vana ja uue ruumikasutuse vahelisel ajal erinevate tegevuste ja vaba aja veetmise viiside võimaldamises.

Ka vahepargi rajamisel oli oluliseks elemendiks kasutajakesksus. Koostöös Velvetiga ja nende poolt läbi viidud uuringuga tuvastasime, millistest tegevustest ja võimalustest elanikud oma kodukandis puudust tunnevad ning kasutasime nende poolt jagatud sisendit täna vahepargist leitava valimisel. KINO maastikuarhitektide abiga sai saadud sisendisse tugevalt põimitud taaskasutus ning mõeldud välja terviklik kujundus ja kontseptsioon.

Fotograaf: Tiit Veermäe

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Fotograaf: Siim Kingisepp

Uus-Veerenni kvartali vahepargi rajamisel oli fookuseks minimaalselt toota juurde uusi materjale, sest maailmas on inimese poolt loodud kaugelt rohkem materjale kui me neid kasutada jõuame ning luua midagi, mida oleks ka tulevikus võimalik maksimaalselt taaskasutada (kvartali sees teistes asukohtades). Nii saigi vahepargis kasutatud sellesse kohta aastate jooksul ladestatud inimtekkelisi materjale, isetekkelist loodust ja uusi mängu- ja spordivahendeid võrdväärse ressursina. Neid kolme kombineerides kujunes mitmekihiline tegevuspaik. Olemasoleva ja uue klapitamine sidus vana ja uue keskkonna, põimis vanu ja uusi tähendusi – tulemuseks sai tasakaal, võimalikult väike jalajälg ja kokkuvõttes puhtam elukeskkond meie kõigi jaoks.

Niisiis, on Uus-Veerenni kvartalis viimase kuue aasta jooksul palju toimunud, kuid veelgi rohkem on veel ees seismas. Midagi on siin alati lisandumas ja midagi, mis muutub ajas aina paremaks.

Tutvu Uus-Veerenni kvartali ja sealsete veel vabade kodudega. Kodud on sissekolimiseks valmis!

Vaata ka neid